1. Zachęcam wszystkich do wspólnego kolędowania dzisiaj po Mszy św. o godz. 15.00.
 2. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy pomogli przygotować i przeżyć w jakikolwiek sposób tegoroczne święta. O przekazanie życzeń dla całej parafii prosił ks. Ryszard, któremu też w imieniu nas wszystkich złożyłem życzenia.
 3. W piątek, w ostatni dzień roku kalendarzowego będzie odprawiona Msza święta dziękczynno – błagalna oraz nabożeństwo eucharystyczne o godz. 17. 00. Rodziców, którzy ochrzcili dziecko w tym roku zachęcam do złożenia kwiatów, a rodziny zmarłych do zapalenia znicza. Na mocy dyspensy księdza biskupa nie obowiązuje dzień postny.
 4. W Nowy Rok – Uroczystość NMP Bożej Rodzicielki Msze święte o godz.: 9.30 w Tokarzewie, 11.00 i 15.00
  w kościele. Będzie to I sobota miesiąca, dlatego różaniec odmówimy o godz. 14.30. Odwiedziny chorych będą w lutym.
 5. Za tydzień w niedzielę o godz. 11.00 będzie odprawiona Msza św. w intencji małżeństw proszących
  o potomstwo za przyczyną św. Idziego oraz w intencji dzieci
  .
 6. Rodzice dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej zostaną w tym tygodniu poinformowani mailowo
  o terminach spotkań modlitewnych.
 7. Dziękuję za posprzątanie kościoła parafianom Bekalarki. Grupę z ul. Doruchowskiej proszę w czwartek o godz. 9.00 ( lub w innym dogodnym terminie).
 8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Gość Niedzielny z pierwszą częścią Biblii w wersji audio, Przewodnik Katolicki oraz gazety dla dzieci.
 9. W okresie zimowym toalety są czynne tylko w budynku przy kawiarence.
 10. Dziękuję wszystkim za zachowywanie norm sanitarnych podczas nabożeństw świątecznych.
 11. Informacje dotyczące błogosławieństwa domów relikwiami św. Idziego:
  Podana godzina oznacza rozpoczęcie wspólnej modlitwy we wskazanym miejscu. Proszę o przygotowanie stolika z obrusem oraz świec. Modlitwa potrwa około 10 – 15 minut. Następnie udam się pod domy danej dzielnicy, aby je pobłogosławić relikwiami św. Idziego. Proszę o przysłanie samochodu, jeśli to możliwe, jednego na cały dzień. Proszę nie przygotowywać posiłków. Proszę zachować środki ostrożności, nie wchodzić na jezdnię, ale na pobocza i drogi dojazdowe.

  28 grudnia 2021, wtorek

  Godz. 10.00                       Wygoda Tokarska – przy krzyżu
  Godz. 10.30                        Tokarzew – w kaplicy (w stronę Doruchowa)
  Godz. 12.00                        Tokarzew – kapliczka przy skrzyżowaniu (szkoła, Piaski, stawy, droga w stronę Rudniczyska)

   

  2 stycznia 2022, niedziela

  Godz. 14.00                       Domanin Osiedle – przy krzyżu
  Godz. 14.30                       Domanin Wieś – przy figurze św. Jana Nepomucena

   

  3 stycznia 2022, poniedziałek

  Godz. 15.00                       Rudniczysko – przy sklepie

 

W poniedziałek 27 grudnia 2021r. po raz pierwszy będziemy obchodzili w naszym kraju nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji przed kościołem wywiesiliśmy, obok flagi państwowej, także flagę powstańczą z białym orłem na czerwonym tle.             Krótki rys historyczny:

W listopadzie 1918r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość – Niemcy przegrały I wojnę światową, a zwycięskie mocarstwa rozpoczynały rozmowy na temat powojennych granic państw europejskich. Niestety, w tym czasie wśród ziem odradzającego się państwa polskiego, nie było Wielkopolski. Wielkopolanie zatem chwycili za broń,
by oswobodzić nasze ziemie z żołnierzy niemieckich, dać Wielkopolsce wolność i powrót
do Ojczyzny.

Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918r. w Poznaniu,  ale bardzo szybko rozprzestrzeniło się po całej Wielkopolsce. Już na początku stycznia 1919r. powstanie objęło powiat ostrzeszowski. Spontanicznie zaczęły się tu tworzyć ochotnicze oddziały powstańców, nad którymi 6 stycznia 1919r. dowództwo objął porucznik Stanisław Thiel z Doruchowa. Dnia 9 lutego 1919r. linia południowego frontu powstańczego przebiegała przez Parzynów – Kochłowy- Mikorzyn- Mechnice – Lubczynę. Kilka dni później walki oparły się na odcinku Rzetnia- Turze- Myjomice- Ostrówiec- Kierzno- Teklinów. Na naszym terenie miało miejsce kilka ważnych potyczek powstańców z Niemcami. Największą stoczono 19 lutego 1919r.
pod Korzeniem, gdzie znajduje się dzisiaj pomnik upamiętniający poległych w bitwie
9  powstańców.

Szczególną rolę w czasie powstania odegrali także księża – ks. Stefan Jadomski
z Myjomic, który był kapelanem powstańczym w naszym rejonie - wielki patriota, zasłużony dla powstania „ksiądz konfederat”. W historii zapisał się także ówczesny proboszcz naszej parafii ks. Aleksander Hubert, spoczywający na naszym cmentarzu, który wspierał powstańców zakupując im m.in. broń do walki.

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie położyło kres niemieckiemu panowaniu
na naszych ziemiach  i zdecydowało o powrocie całej Wielkopolski do odradzającej się
po okresie zaborów Polski.

Ostateczny traktat pokojowy z Niemcami został podpisany Wersalu pod Paryżem  28 czerwca 1919r. Polsce przyznano wyzwoloną Wielkopolskę. Dnia 17 stycznia 1920r. na mocy tegoż traktatu, do Kępna wkroczył 11 Pułk Strzelców Wielkopolskich na czele z dowódcą frontu ostrzeszowsko-kępińskiego płk Stanisławem Thielem. Kępno wróciło do Macierzy.

W Powstaniu Wielkopolskim brali udział także mieszkańcy naszej parafii, którzy dziś spoczywają na cmentarzu w Mikorzynie. Ich groby w ostatnim czasie zostały oznaczone biało-czerwonymi tasiemkami. Pochylmy głowy nad bohaterami, którym zawdzięczamy wolność Wielkopolski - naszą wolność. Cześć ich pamięci!

 

 

Intencje mszalne 27 grudnia 2021r. – 2 stycznia 2022r.

27 grudnia
Poniedziałek

Św. Jana Ewangelisty
i Apostoła

18.00 + Stanisław Doruch – od brata Mirosława z rodz. (od rodz. Kurków,
od Krzysztofa Wysoty z rodz., Andrzeja Wysoty z rodz., od rodz. Leszków
i Kuświków z Pieczysk, od kolegów emerytów z Komisariatu Policji w Grabowie)

____________________________________________________

 

 

28 grudnia

 Wtorek

 

Świętych Młodzianków

 

 

IPP – indywidualna poza parafią

18.00  W intencjach Nowenny do św. Idziego:
za członków Bractwa św. Idziego, za obrońców życia nienarodzonego
+ Józefa Mikulska – od Wróblów i Hoińskich z Kępna

+ Ludwik Dobrzyński - od Czesława Dąbrowskiego z rodziną z Ostrówca

 (*IPP)

+ Franciszek Nowak – od rodz. Sołtysiaków ze Świby (*IPP)

+ Zenon Wolny – od rodz. Frankowskich z Zajączek (*IPP)

+ Henryk Jokiel – od Jana Nowaka, rodz. Kuligów, Tomczaków, Łamaczy
+ Ryszard Cieplik – od rodz. Głowików
+ Krystyna,  Ewa, Marian Rybczyńscy, Mieczysław Pastusiak
+ Marianna Nawrot – od Mirosławy Góreckiej z rodz., Ireny Tomczak, Justyny Krzak z rodz.

 

____________________________________________________

29 grudnia

Środa

 

7.15 + Józef Braun – od Marka Łyczewskiego z rodz., od Sabiny
i Antoniego Rabiega z Myjomic, od Danki Bigos z rodz., od sąsiada Andrzeja Żureckiego

17.00 Liturgia chrzcielna

 

 

____________________________________________________

  30 grudnia

  Czwartek

 

17.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź

18.00 + Andrzej Krzemiński – od brata Tomka, bratowej Kasi z Filipem i Marysią (od wuja Marysia i cioci Heni, od kuzynek Patrycji z rodz., Agnieszki z helenką, Natalii z Bartkiem, od rodziny Karwików z Doruchowa, od Adama Tęsiorowskiego z rodz.)

 

 

____________________________________________________

31 grudnia

             Piątek

17.00  Msza dziękczynno – błagalna

 

____________________________________________________

 

1 stycznia

 Sobota

Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi

T 9.30 Za parafian

11.00  + Jan, Helena Jakubczyk – od wnuków i prawnuków

14.30 Różaniec

15.00 Msza dziękczynno – błagalna w int. Antoniego z racji roczku

 

____________________________________________________

 

2 stycznia

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

 

7.30  Za parafian

T 9.30 + Krystyna Kryś –
od wnuka Grzegorza z rodz., wnuczki Doroty
z rodziną, od wnuczki Wiesi z rodziną

11.00  W intencji małżeństw proszących o potomstwo za przyczyną
św. Idziego oraz w intencji dzieci
Iwona – Hubert